Zespół naukowców z Queensland University of Technology, Ghent University i Karlsruhe Institute of Technology pracuje nad materiałami, których stan skupienia może być zmieniany za pomocą… światła.
Podpory w druku 3D mogą stanowić niesamowicie uciążliwą konieczność. Jednak co byłoby gdyby po spełnieniu swojej funkcji, bez zastosowania żadnych rozpuszczalników ani dodatkowych środków zmieniały się w płyn i same spływały z wydruku?
Naukowcy badali substancję, w której skład wchodziły naftaleny (stosowane na przykład w repelentach na mole) i triazolinediony. LSDM – light-stabilised dynamic materials – mają stanowić nową kategorię syntetycznych materiałów o unikalnych właściwościach. Jak wskazuje wymyślona przez naukowców nazwa, substancja jest stabilizowana światłem – w wypadku analizowanej w badaniu substancji było to światło zielone. Nie jest to jednak znane z technologii SLA i DLP utwardzanie żywicy fotopolimerowej. Gdy materiał jest przetrzymywany w ciemnościach, wiązania chemiczne pomiędzy jego cząsteczkami rozpadają się, a on sam najpierw mięknie, a następnie upłynnia się na przestrzeni około kilkunastu godzin. Przywrócenie zielonego światła sprawia, że materiał twardnieje, przyjmując postać stałą. Cały proces jest w pełni powtarzalny, bez zmian właściwości pomiędzy kolejnymi cyklami. Możliwe jest kontrolowanie właściwości fizycznych materiału przez zmianę natężenia światła.
Badanie prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców może potencjalnie zrewolucjonizować stosowane w technologiach przyrostowych podpory. Faktyczne możliwości wykorzystania LSDM w druku 3D pokażą jednak dopiero kolejne badania. Zespół z QUT, UGent i KIT chce kontynuować prace nad kolejnymi substancjami o podobnych właściwościach.
Źródło, zdjęcia: www.qut.edu.au
Hannes A. Houck, Eva Blasco, Filip E. Du Prez, Christopher Barner-Kowollik, Light-Stabilized Dynamic Materials, Journal of the American Chemical Society
KOMENTARZE