Producent akcesoriów fotograficznych i filmowych Edelkrone postanowił wypuścić linię produktów, które użytkownik będzie mógł w większości samodzielnie wydrukować w 3D.
Akcesoria z serii Ortak mają stanowić nowatorskie rozwiązanie wytwarzania produktów, w którym kupujący bierze udział w procesie produkcyjnym, w zamian otrzymując produkt w znacznie niższej cenie. Część elementów, takich jak aluminiowe łączniki, czy ewentualna elektronika jest wytwarzana i dostarczana przez Edelkrone – te części użytkownik musi kupić. Części plastikowe może już samodzielnie wydrukować w 3D z wykorzystaniem udostępnionych modeli, dostosowując do własnych potrzeb nie tylko kolor, ale i sam projekt.
Pierwszym produktem z serii jest głowica do statywu FlexTilt Head 3D. Jej „zwykła”, dostępna w sklepie wersja – FlexTilt 2 – kosztuje 150 USD. Jednak posiadacz drukarki 3D będzie w stanie skompletować głowicę za 30 USD – tyle w tym wypadku kosztują elementy z frezowanego aluminium (oczywiście, doliczyć należy koszta filamentu i koszta związane z amortyzacją drukarki). Wydrukowane i złożone zgodnie z instrukcjami części mają mieć taką samą wytrzymałość jak te sprzedawane. Rekomendowany jest druk 3D w technologii FFF z PLA. Model STL głowicy jest dostępny do pobrania za darmo.
Według Edelkrone drukarki 3D w najbliższej przyszłości mają znaleźć się w każdym domu. O ile można mieć wątpliwości co do szansy sprawdzenia się tych przewidywań, profesjonalni fotografowie mogą rozważać zainwestowanie w technologie przyrostowe. Różnica w cenie głowicy – 150 i 30 USD – choć wydaje się być dziwna z punktu widzenia samego wytworzenia plastikowych elementów przez producenta, ma dużą szansę zachęcić wiele osób do akcesoriów z oferty firmy. Zaproszenie użytkownika do samodzielnego wytworzenia części produktu jest – zdaje się – bezprecedensowym w branży technologii przyrostowych ruchem.
Na ten moment Edelkrone nie zdradza, jakie inne poza FlexTilt Head 3D akcesoria wejdą w skład serii Ortak.
Źródło: www.digitaltrends.com, edelkrone.com
Zdjęcie główne: Edelkrone
KOMENTARZE