Projekt ColorPod DualBox umożliwia przekształcenie (niemal) każdego urządzenia FFF w pełnokolorową drukarkę 3D proszkową.
Rozwijany od lat 90 przez Holendra Aada van der Geesta projekt ColorPod to specjalna modyfikacja montowana do drukarki FFF, umożliwiająca drukowanie z proszku gipsowego. Głowica składająca się w znacznej mierze z części do samodzielnego wydrukowania w 3D mieści w sobie kartridż zawierający płynną, przejrzystą spoinę (w zestawie) oraz kartridż z kolorowymi tuszami do drukarek atramentowych (do samodzielnego dokupienia). Na stół roboczy – DualBox – składają się dwa pojemniki z dnem poruszanym silnikiem. W trakcie druku pojemnik zawierający proszek porusza się w górę, z którego przy kolejnych warstwach wałek przenosi kolejne porcje proszku na obszar roboczy w drugim pojemniku.
W ciągu ostatnich lat projekt przeszedł wyraźną ewolucję – jeszcze trzy lata temu proszek na kolejne warstwy magazynowany był na głowicy i trafiał na obszar roboczy za pośrednictwem lejka. Dziś ColorPod dostępne jest w limitowanej sprzedaży jako zestaw części do samodzielnego montażu z 500 g proszku od Gecko 3D i oprogramowaniem w komplecie. Program obsługujący ColorPod działa z plikami .stl i .obj. Zainstalowanie rozszerzenia ma być możliwe na większości dostępnych na rynku drukarkach FFF. Zestaw ColorPod + DualBox kosztuje na ten moment 499 USD. Wśród dodatkowych dostępnych rozszerzeń jest też kartridż do jadalnych tuszy, umożliwiający kolorowy druk 3D na przykład z cukru.
Chociaż jakość wydruków – jak można się spodziewać – nie jest najlepsza, takie rozszerzenie może zainteresować kogoś znudzonego zwykłymi drukarkami FFF…
Źródło: spitstec.nl, 3dprint.com
Zdjęcia: Aad van der Geest
KOMENTARZE