Ośmioletnia Hailey Dawson z Las Vegas właśnie pobiła rekord świata wykonując pierwsze rzuty na wszystkich trzydziestu meczach baseballowych Major League używając swojej drukowanej w 3D protezy ręki.
Dziewczynka choruje na zespół Polanda, objawiający się wadami wrodzonymi dotyczącymi między innymi rozwoju kości palców. Hailey posiada jedynie dwa palce w prawej ręce – kciuk i mały palec – które dodatkowo są krótsze, niż być powinny. Nosi specjalnie dostosowane do siebie wydrukowane w technologii FFF protezy ręki od czwartego roku życia. Umożliwiają jej chwytanie przedmiotów, jak i rzucanie nimi.
Początki nie były jednak łatwe. Yong Dawson, matka Hailey, chcąc zapewnić córce protezę, napotkała przeszkodę w postaci kosztów. Tradycyjne protezy dla dzieci w USA kosztują w okolicach 25 000 USD, a ponieważ młody organizm szybko rośnie, trzeba je dość często wymieniać. Yong rozpoczęła więc poszukiwania tańszych zamienników, w ten sposób natrafiając na Robohand – południowoafrykańską organizację udostępniającą projekty protez składających się z drukowanych elementów i łatwo dostępnych części na zasadach open source. Ponieważ ręka Hailey z dwoma króciutkimi palcami nie pasowała do żadnego gotowego projektu, pomoc w modyfikacji modelu zaproponowali doktoranci z Wydziału Inżynieryjnego w University of Nevada. Od tamtej pory Hailey regularnie otrzymuje od uczelni nowe protezy w coraz większych rozmiarach. Wykonanie jednej sztuki przez inżynierów z UNLV z wykorzystaniem drukarek i materiałów od Stratasys kosztuje około 200 USD.
Rodzina Hailey uwielbia baseball, zarażając fascynacją również dziewczynkę, która rzuciła pierwszą piłkę w wieku pięciu lat na meczu UNLV Rebels. Pomysł pobicia rekordu w liczbie pierwszych rzutów na meczach Major League był nie tylko okazją dla Hailey do realizowania pasji, ale sposobem, w jaki jej rodzice postanowili zwiększać świadomość ludzi na temat zespołu Polanda oraz potencjału efektywnych kosztowo, drukowanych w FFF protez dla dzieci.
Dzięki rozgłosowi, jaki uzyskała historia Hailey, coraz więcej rodzin dzieci potrzebujących protez współpracuje zarówno z University of Nevada, jak i innymi uczelniami.
Źródło: www.unlv.edu
KOMENTARZE